Poznajemy świat mikro przy użyciu mikroskopu optycznego
Październikowe zajęcia z projektu „ W kierunku nauki – rozwijać pasje zainteresowania” realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe – Razem, Bliżej, Nowocześniej odbyły się :
Uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Radziemicach brali udział w drugim spotkaniu Szkolnego Koła Biologicznego „Impuls” w ramach , którego utrwalili wiadomości z budowy mikroskopu optycznego, przypomnieli etapy tworzenia preparatów mikroskopowych oraz zasady obserwacji obiektów pod mikroskopem. Ćwiczenia praktyczne rozpoczęły się od przygotowania preparatu z liścia rośliny Kalanchoe oraz skórki cebuli. Uczniowie uczyli się samodzielnej obserwacji i wykonywali rysunki oglądanego obiektu, mieli również okazję oglądać gotowe preparaty z budowy innych roślin, zwierząt i budowy anatomicznej człowieka. Mikroskopy optyczne zostały zakupione w ramach projektu.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
22 10 2019 r.
I TY MOŻESZ ZOSTAĆ RATOWNIKIEM
Projekt jest dofinansowany z Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ.
Podczas zajęć dzieci zdobywały dotyczące prawidłowego zachowania się w sytuacji kiedy mamy podjąć się wykonywania szeregu czynności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy osobom w stanie zagrożenia zdrowia i życia. To właśnie świadkowie zdarzenia, odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym działaniu "łańcucha przeżycia" poprzez odpowiednie zabezpieczenie osób poszkodowanych do momentu przybycia służb ratunkowych na miejsce wezwania.
Część teoretyczna zajęć dotyczyła prawidłowego zachowania się na miejscu zdarzenia, dbając w szczególności o szeroko pojęte zasady bezpieczeństwa dotyczące "ratownika", miejsca zdarzenia, osób poszkodowanych i świadków zdarzenia. Kolejny element zajęć to zasady prawidłowego wezwania pomocy wykorzystując numery alarmowe i rozmowa z dyspozytorem medycznym.
Jednak najważniejszy element stanowiły zajęcia praktyczne z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń. Dzieci poznały wyposażenie różnych dostępnych apteczek pierwszej pomocy i prawidłowe ich wykorzystanie. Najwięcej czasu poświęciliśmy jednak na ćwiczenia dla wykonania prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia i oddychania u poszkodowanych w różnych grupach wiekowych: dorosły, dziecko i niemowlak.
I TY możesz zostać ratownikiem
Szkoły są miejscem, w którym uczy się dzieci, jak mają radzić sobie w świecie. Dlatego warto, aby odbyły tę dodatkową lekcję-lekcję ratowania życia.
Aby sprostać oczekiwaniom i potrzebom społecznym z inicjatywy Stowarzyszenia Koło Gospodyń Wiejskich Radziemice, Wola Gruszowska w szkołach gminy Radziemice realizowany jest projekt „I TY możesz zostać ratownikiem”.
Celem projektu jest nauczenie dzieci i młodzież udzielania i wzywania pierwszej pomocy. Dzieci od najmłodszych lat, muszą mieć świadomość, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Działaniami projektowymi są objęci wszyscy uczniowie Gminy Radziemice.
Zajęcia, w ramach niniejszego projektu, realizowane są w Szkole Podstawowej w Radziemicach i Szkole Podstawowej w Łętkowicach przez wykwalifikowanego ratownika medycznego p.Wojciecha Mroza.
Projekt jest dofinansowany z Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ.
„W rytmie serca”
Wrześniowe zajęcia z projektu „ W kierunku nauki – rozwijać pasje i zainteresowania” realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe – Razem, Bliżej, Nowocześniej odbyły się :
- dla grupy I – 24.09.2019r i grupy II- 26. 09.2019r.
Uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Radziemicach brali udział w zajęciach Szkolnego Koła Biologicznego „Impuls” w ramach którego uczestniczyli w wykładzie poświęconym budowie układu krwionośnego człowieka ze wskazaniem szczególnej uwagi na pracę serca. Była to doskonała powtórka dla klasy VIII oraz okazja na przyswojenie nowej wiedzy dla uczniów klasy VII. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę, uczniowie uczyli się korzystać ze stetoskopów, a następnie wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego na specjalistycznym sprzęcie medycznym. Ciśnieniomierze lekarskie ze stetoskopami zostały zakupione w ramach projektu. Uczestnicy opanowali obsługę sprzętu doskonale. Na następnych zajęciach będą doskonalić wykonywanie pomiaru, jak obiecali – DO PERFEKCJI
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Więcej na naszym Faceboo'ku
Najmłodsze przedszkolaki poznawały zasady poruszania się po drodze.
1 października (wtorek) rozpoczynają się treningi "Małego Milenium"
15 00 - 16 30 - grupa składająca się z uczniów z rocznika 2015; 2013; 2012
16 30 - 18 00 - grupa składająca się z uczniów z rocznika 2009; 2010; 2011
"W KIERUNKU NAUKI - ROZWIJAĆ PASJE I ZAINTERESOWANIA"
Kręgowce stałocieplne i zmiennocieplne - lekcja biologii w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym
20 września uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Radziemicach uczestniczyli w lekcji prowadzonej przez pracownika Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Obserwowali żywe organizmy świata zwierząt, dowiedzieli się o różnorodności środowisk ich życia, poznali cechy morfologiczne. W kartach pracy przygotowanych przez nauczyciela biologii uczniowie zapisywali przedstawicieli ryb, płazów , gadów, ptaków i ssaków oraz doszukiwali się cech wyjątkowych w wybranym przez siebie ulubieńcu z ogrodu. Największą sympatię zdobyły pingwiny, alpaki, małpy i drapieżniki z rodziny kotowatych. Szóstoklasiści wrócili pełni wrażeń, bogatsi o wiedzę, którą wykorzystają na lekcjach w szkole. Ponadto dowiedzieli się różnych ciekawostek o mieszkańcach ogrodu np. że żyrafy są dość odporne na brak wody, co 3 dni chodzą do wodopoju.
Wycieczka miała charakter edukacyjny, umożliwiający realizację treści programowych dla klasy 6 szkoły podstawowej.
O pszczołach i pracy pszczelarza opowiadał Pan Marcin Malara.
PROJEKT EDUKACYJNY
"W KIERUNKU NAUKI - ROZWIJAĆ PASJE I ZAINTERESOWANIA"
"Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
20 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Przedszkolaka.
Naszym celem było dostarczenie w tym dniu wszystkim dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy, czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
Dzieci z grupy 5 latków zapoznały się z zasadami bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Miały okazję poznać wybrane znaki drogowe, które mogą spotkać w drodze do przedszkola. Podczas spaceru Dzieci utrwalały bezpieczny sposób przechodzenia przez jezdnię.
ZBIERAMY MAKULATURĘ
TRENINGI PIŁKI NOŻNEJ DLA DZIECI W DRUŻYNIE "MŁODE MILENIUM" W RADZIEMICACH
Zapraszamy w dniu 17 września o godzinie 16 00 na spotkanie organizacyjne dotyczące prowadzenia zajęć piłkarskich dla zainteresowanych uczniów z klas 0-VIII
Zajęcia prowadzone będą w ramach Akademii Młodych Orłów.
W dniu 18 września zapraszamy na pokazowe treningi.
Więcej informacji w sekretariacie szkoły 123850500
Informacja dla GRUP PRZEDSZKOLNYCH
W poniedziałek przedszkole czynne będzie od godz. 7 00 do 16 00.
grupa I w świetlicy na parterze
grupa II w świetlicy na piętrze
grupa III (5-latki) w szkole w sali przy kuchni
grupa IV (6-latki) w szkole piętro (wejście od strony placu zabaw)
Dzieci z grupy I i II od godz 7 00 do 8 00 w sali grupy I
Dzieci z grupy III i IV od godz. 7 00 do 8 00 w sali grupy III
Dzieci zostające w przedszkolu po 13 00 będą w sali grupy I
Kowary Stawik- 7.20 ----- Kowary Sklep- 7.27 ---- Koło Pana Czekaja- 7.35 ---- Szczytniki Kol. – 7.40 --- Ibramowice- 7.45 ---- Wola Gruszowska- 7.47 ---- WIBROBET- 7.50 ---- Przemęczany- 7.52
Katy- 7.30 ---- Błogocice I- 7.35 ---- Błogocice II- 7.40 --- Nowa Wieś- 7.45
Wrocimowice Kościół- 7.20 ---- Smoniowice -7.30 ---- Zielenice Sklep- 7.35 ---- Janikowice- 7.40 ---- Zielenice Góra- 7.45 ---- Dodów- 7.50 ---- Przmęczanki- 7.52 --- Przemęczany- 7.55
poniedziałek | 15 VII | Zajęcia na basenie w Proszowicach - 1 godzina zajęć z instruktorami (nauka pływania, zabawy w wodzie dla umiejących pływać; 1 godzina swobodnych zabaw w wodzie); zajęcia rekreacyjne w szkole. |
wtorek | 16 VII | Zamek Wiśnicz - zwiedzanie Trasa dworska+Trasa Nietoperza i Wystawa Średniowiecznych Narzedzi Tortur (podziemia zamku) |
środa | 17 VII | Centrum szkła i ceramiki w Krakowie - warsztaty tradycyjnego zdobienia szkła, pokaz ręcznego formowania szkła, zwiedzanie wystawy "Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998" wraz z przewodnikiem, zwiedzanie wystaw czasowych prezentujących współczesne szkło i ceramikę w Galerii |
czwartek | 18 VII | Zajęcia na basenie w Proszowicach - 1 godzina zajęć z instruktorami (nauka pływania, zabawy w wodzie dla umiejących pływać; 1 godzina swobodnych zabaw w wodzie); zajęcia plastyczne, sportowe w szkole. |
piątek | 19 VII | Ścieżka edukacyjna CHRUSTY Książ Wielki |
sobota | 20 VII | Ciężkowice - Skamieniałe Miasto - zwiedzanie i zajęcia tematyczne. |
niedziela | 21 VII | Wyjazd do kina do Krakowa |
poniedziałek | 22 VII | Gorce - Z Poręby na Stare Wierchy - trasa turystyczna o małym stopniu trudności (https://mapa-turystyczna.pl/route/mnak) |
wtorek | 23 VII | Zajęcia na basenie w Proszowicach - 1 godzina zajęć z instruktorami (nauka pływania, zabawy w wodzie dla umiejących pływać; 1 godzina swobodnych zabaw w wodzie); zajęcia rekreacyjne w szkole. |
środa | 24 VII | Skansen Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie - zwiedzanie i warsztaty plastyczne. |
W dniach 29.06 -13.07 2109 r. Odbył się obóz szkoleniowo - wypoczynkowy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu proszowickiego i miechowskiego.
w Kątach Rybackich. Uczestnikami byli m.in. uczniowie z naszej szkoły, którzy wzięli udział w Konkursie Wiedzy Pożarniczej. Podczas obozu uczestnicy zapoznali się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, odbyli szkolenie w zakresie BHP i wzięli udział w zawodach CTFI.
Film nagrany w ramach projektu,,Fizyka dla Smyka"
Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie ,,Na dobry początek!" (https://www.fundacja.bgk.pl/)
26 czerwca 2019 uczniowie Szkoły Podstawowej w Radziemicach wystąpili w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, podczas Gali finału wojewódzkiego etapu konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Konkurs ten organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali krótki program artystyczny na który składały się piosenki i krótkie etiudy sceniczne w wykonane w gwarze krakowskiej do tekstów napisanych przez pana Zbigniewa Grzyba – miłośnika i propagatora godki krakowskiej.
W występie wzięli udział:
Patryk Szumara
Ziemowit Duch
Daria Duda
Paulina Duraj
Klementyna Grzesiowska
Aleksandra Rolek
III miejsce Koła Teatralnego GAGATKI
w XXVII Małopolskich Spotkaniach Teatrzyków Dziecięcych
Impreza organizowana od 1992 roku, ma charakter przeglądu zespołów szkół podstawowych województwa małopolskiego uprawiających wszelkie formy teatralne i teatralno – estradowe. Poszukiwania repertuarowe, tematyczne i formalne nie są niczym ograniczone. (za http://www.mdk.krakow.pl)
Szkoła Podstawowa w Radziemicach organizuje półkolonie w czasie wakacji dla dzieci.
Warunkiem uczestnictwa jest ubezpieczenie co najmniej jednego rodzica w KRUS (potwierdzone zaświadczeniem.)
Wypoczynek jest w formie półkolonii – w godzinach 800 - 1600 (przy dłuższych wycieczkach do 1800)
Termin: 15 – 24 LIPIEC 2019 R.
Koszt 10 dniowych zajęć 150 zł. Pozostałą kwota to dofinansowanie z Krus.
Warunkiem uruchomienie półkolonii jest zebranie grupy 50 uczniów w wieku 6 – 15 lat.
W czasie półkolonii będzie co najmniej 4-5 wyjazdów całodniowych (min. Pieniny, Sandomierz, jaskinia Raj), wyjazdy na basen, do kina, warsztaty przyrodnicze w terenie. Wyżywienie w formie śniadania i obiadu.
Zapisy w sekretariacie SP Radziemice 123850500
Decyduje kolejność zgłoszeń.
w tym roku pod nazwą Pierwszy i Ostatni Małopolski Gimnazjalny Festiwal Artystyczny.
Więcej na stronie IPN
Wyniki konkursu "Królewskie theatrum na wawelskim dworze"
Koło Teatralne GAGATKI zdobyły III miejsce
Nagroda za najlepszą rolę pierwszoplanową:
Szumara Patryk i Pachoł Paulina
Nagroda za najlepszą rolę drugoplanową:
Hanula Miłosz i Duch Ziemowit
Nagroda dla najlepszych narratorów:
Sudara Emilia i Joanna Duch
Rozstrzygnięcie otwartego konkursu ofert
pn. "Naukowe Inspiracje - Ciekawe i Kreatywne"
- Zuzanna Mazurek - wiolonczela
- Gabriela Wawrzeń - skrzypce
- Miłosz Hanula - fortepian
- Konrad Kościuk - trąbka
- Klementyna Grzesiowska - wiolonczela
- Ziemowid Duch - fortepian
- Karolina Zaręba - klarnet -absolwentka naszej szkoły
- Gratulujemy pięknego występu i zachęcamy pozostałych uczniów do podjęcia próby nauki gry na instrumentach.
„KRAKUS” 2019
2 01 2019 r.
Opowieść wigilijna. Powiedziane po krakowsku.
2 01 2019 r
Orszak Trzech Króli 2019
Pod hasłem „Odnowi oblicze ziemi", nawiązującym do słów św. Jana Pawła II, w niedzielę 6 stycznia 2019 roku Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 752 miejscowości w Polsce w tym także po raz szósty w Radziemicach i 22 poza jej granicami.
„Wraz z Trzema Królami, którzy będą pochodzili z różnych stron świata oraz będą reprezentowali trzy różne pokolenia, wyruszymy w drogę, aby zanieść do Stajenki nasze pragnienia odnowy oblicza ziemi, odnowy serca każdego z nas"
19 12 2018 r
17 12 2018 r.
„Niech w każdym sercu spełni się cud Bożego Narodzenia"
Takie przesłanie towarzyszyło zgromadzonym w niedzielne popołudnie 16 grudnia 2018 r. w murach naszej szkoły gościom ,zaproszonym do wspólnego oglądnięcia przedstawienia na motywach „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Widowisko zostało przygotowane przez uczniów i nauczycieli w ramach projektu koordynowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe Razem, Bliżej, Nowocześniej w Radziemicach.
Opowieść o starym, zgorzkniałym kupcu, Ebenezerze Scrooge'u, który pewnej nocy wigilijnej doświadcza najgłębszej przemiany, nieustannie przypomina nam, czym jest przyjaźń, miłość, związki rodzinne i w końcu magia Świąt Bożego Narodzenia.
Wśród urokliwej, prawdziwie teatralnej scenografii, na scenie wystąpiło kilkunastu zdolnych artystów : Ania Frączek – odtwórczyni głównej roli, Ola Rolek, Wiktoria Machaczka, Kinga Nowakowska, Emilka Słowińska, Blanka Grzesiowska, Julka Grzywa Magda Pasternak, Julka Cerek, Dominika Nowak, Paulinka Duraj, Ania Płaszewska, Piotrek Śliwa, Tomek Rolek, Kacper Porębski, Szymek Mazurek oraz grupa roztańczonych Śnieżynek w świetlistej choreografii.
Klementyna Grzesiowska, Zuzia Mazurek i Krystian Bielawski - uświetnili przedstawienie przepięknym wykonaniem kolęd.
Po przedstawieniu zuchy z 6 Gromady Zuchowej „Płomyczki” przekazały na ręce przedstawicieli instytucji z terenu naszej gminy , przywiezione prosto z Krakowa Betlejemskie Światło Pokoju.
Na zakończenie spotkania wójt gminy Pan Marek Słowiński oraz dyrektor szkoły Pan Paweł Zagórski złożyli wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne.
Film z przedstawienia:
cz. 1 https://youtu.be/L8MlgUdlYIU
cz. 2 https://youtu.be/sbwhUNz3WNw
cz. 3 https://youtu.be/mgfk6TzEooI
cz. 4 https://youtu.be/Jw9myVWybSo
11 12 2018 r.
Mała - Wielka pracownia robotyki
Zagłosuj na projekt realizowany w naszej szkole - Zajęcia z robotyki
Głos można oddać na stronie MAŁOPOLSKA.PL
Film promujacy projekt można obejrzeć TUTAJ
7 12 2018 r.
Zaproszenie na kiermasz i spotkanie świąteczne
Wzorem ubiegłego roku w niedziele 16 grudnia odbędzie się spotkanie świąteczne na którym uczniowie przedstawią "Opowieść wigilijną".
W trakcie spotkania uczniowie organizuja kiermasz ozdób świątecznych.
Zapraszamy wszystkich Rodziców oraz Mieszkańców.
4 12 2018 r.
Zapraszamy wszystkich rodziców na warsztaty bożonarodzeniowe.
14.11.2018 r.
14 listopada - Dzień Czystego Powietrza
Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najistotniejszych problemów w Polsce. Każdy z nas pragnie dobrego samopoczucia. Powietrze wywiera istotny wpływ na nasze zdrowie. Z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza. Jego czystość jest bardzo ważna. Polska należy do krajów, których powietrze jest najbrudniejsze.
Fundacja Ekologiczna ARKA była pierwszą organizacją pozarządową w Polsce, która zaczęła prowadzić edukację ekologiczną na temat zanieczyszczeń powietrza.
Dzień Czystego Powietrza, ustanowiony przez Fundację Ekologiczną ARKA, obchodzimy od 2005 roku.
Więcej na stronie Fundacji Ekologicznej ARKA
Z okazji Dnia Czystego Powietrza dzieci z całej Małopolski napiszą list do sąsiada, w którym, za pomocą siły argumentacji przekonają go, by zmienił źródło ogrzewania na ekologiczne.
Więcej informacji na stronie małopolska.pl
11 11 2018 r.
Obchody Święta Niepodległości w Radziemicach
Wiecej na naszym faceboo'ku
10 11 2018 r.
Film o naszym patronie - Edwardzie Kleszczyńskim
Film o naszym patronie zrealizowany na konkurs w ramach IX edycji projektu „Kamienie Pamięci” – Nieznany bohater niepodległości 1914–1939. Film zdobył I miejsce w finale ogólnopolskim.
09 11 2018 r.
Obchody Święta Niepodległości oraz Międzyszkolny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej im. Edwarda Kleszczyńskiego.
Więcej na naszej stronie facebook
8 11 2018 r.
07 11 2018 r.
Pracownia robotyki
Rozpoczęliśmy realizację projektu społecznego "Mała-Wielka pracownia robotyki". W ramach projektu zakupimy laptopy niezbędne do programowania robotów i prowadzenia zajeć z robotyki.. Zapraszamy wszystkie chętne dzieci na zajęcia.
Podgląd na życie pszczół w ulu z Gospodarstwa Edukacyjnego Pszczółka w Niezwojowicach zrealizowana w ramach projektu
"Gmina Radziemice ratuje pszczoły"
Pomysłodawcą i głównym twórcą tego programu był Adam Jaśnikowski, który wraz z grupą studentów z Akademii Ekonomicznej w Katowicach rozpoczął szkolenia pod nazwą Euroweek Szkoła Liderów. Szkolenia miały głównie na celu integrować i informować polskich studentów na temat lokalnych i międzynarodowych zagadnień poprzez różnorodne konferencje i seminaria prowadzone z udziałem polskich premierów, ministrów, polityków różnych opcji, ambasadorów, konsulów oraz przedstawicieli wielu instytucji prounijnych.
Program Euroweek budził coraz większe zainteresowanie, poszerzono więc jego tematykę i formy szkolenia, by sprostać rosnącej ilości uczestników. Projekt zaczął zwracać uwagę świata. I tak, wolontariusze z innych krajów, przewodniczący organizacji młodzieżowych z całego świata, zaangażowali się do współpracy poprzez organizacje partnerskie oraz system referencyjny. Do uczestnictwa w programie Euroweek zapraszano przede wszystkim studentów szkół wyższych. Z czasem Euroweek objął również swoim programem uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Od 2011 roku uczestnikami programu są również grupy młodzieży z różnych krajów europejskich (ze strony EuroWeek)
Oczyszczacze powietrza dla Przedszkoli
W trosce o czyste powietrze i zdrowie naszych najmłodszych Gmina Radziemice po-zyskała oczyszczacze powietrza sfinansowane z budżetu Województwa Małopolskiego. Oczyszczacze powietrza zostały przekazane przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej.
Punkcie Przedszkolnym w Radziemicach – 2 oczyszczacze.
Oddziale Przedszkolnym w Zielenicach – 1 oczyszczacz.
Punkcie Przedszkolnym w Łętkowicach – 1 oczyszczacz
W ramach otrzymanej darowizny dzieci w sezonie grzewczym, a także poza nim będą mogły oddychać czystszym powietrzem.Oczyszczacze powietrza mają za zadanie przede wszystkim chronić dzieci przed problemami zdrowotnymi powodowanymi przez szkodliwe substancje zawarte w smogu. Ponadto filtrują powietrze oczyszczając je z innych szkodliwych dla zdrowia substancji powodujących alergie oraz nawilżają powietrze.
Podjęte działania będą miały korzystny wpływ na środowisko i zdrowie dzieci.
Na stronie https://www.malopolska.pl są już do pobrania dokumenty do wypełnienia. Pierwszy dokument Excela należy wypełnić komputerowo. Wszystkie wydrukować i podpisać. sposób złożenia dokumentów opisuje regulamin w pkt V i VI.
Stypendium będzie przyznawane na okres roku szkolnego (od 1 września do 31 sierpnia) z przeznaczeniem na realizację przez ucznia, pod okiem opiekuna dydaktycznego, jego indywidualnego planu rozwoju w obszarze przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych, matematyki i/lub przedsiębiorczości.
Szczegółowe zasady rekrutacji będą każdorazowo określane w regulaminie udzielania stypendiów i ogłoszeniu o naborze wniosków o przyznanie stypendiów na dany rok szkolny.
W projekcie przewidziano przyznanie 5110 stypendiów w 7 kolejnych naborach w latach szkolnych 2016/2017-2022/2023, objęcie wsparciem 2000 uczniów, zawarcie 5110 umów stypendialnych i zrealizowanie 5110 indywidualnych planów rozwoju.
Całkowita wartość projektu wynosi 35 286 188,59 zł, w tym współfinansowanie Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego – 29 993 260,30 zł i współfinansowanie krajowe z budżetu państwa – 3 528 618,86 zł. Wkład własny Województwa Małopolskiego to 1 764 309,43 zł.
Nabór wniosków rozpocznie się w drugiej połowie września 2018 r. i potrwa przez 30 dni.
Dokładny termin i miejsce, wzory niezbędnych dokumentów, itp. zostaną wówczas opublikowane w Ogłoszeniu o naborze wniosków o przyznanie stypendium na rok szkolny 2018/2019.
(za malopolska.pl)
Tekst REGULAMINU PROGRAMU STYPENDIALNEGO TUTAJ
W dniu 28 lipca 2018 rozpoczęliśmy realizację projektu "Mini robotyka dla małego i dużego smyka", realizowanego w ramach projektu "Naukowe Inspiracje – Ciekawe i Kreatywne" ze środków województwa małopolskiego we współpracy z kołem naukowym Controllers działającym przy Katedrze Automatyzacji Procesów WIMiR AGH.
Projekt zakłada przeprowadzenia cyklu zajęć z robotyki dla uczniów ze szkół podstawowych Gminy Radziemice.
Wszystkich zainteresowanych (dzieci i rodziców z klas IV –VIII) zapraszamy na zebranie informacyjno - organizacyjne, które odbędzie się w Szkole Podstawowej w Radziemicach w dniu 12.08.2018 o godz.15.00.
Serdecznie zapraszamy.
Ziemowit Duch
Szumara Patryk
Nasi uczniowie na festiwalu "Gotka krakowska":
Nasi uczniowie zdobyli czołowe miejsca w festiwalu
W teatralnych dziełach scenicznych
Zuzanna Kocioł II miejsce
Natalia Juśko III miejsce
Ziemowid Duch, Hanula Miłosz II miejsce
w kategorii piosenka
Klementyna Grzesiowska I miejsce
stylizacja strojem krakowskim
Daria Duda I miejsce
Każdy uczestnik tegorocznej sesji SDiM musiał wykonać projekt, składający się z 6 etapów, za które łącznie można było uzyskać 28 punktów. Aż 5 zespołom udało się osiągnąć najwyższy wynik. Przy każdej z 384 relacji zamieszczonych na platformie internetowej znajduje się ocena punktowa, a także krótki komentarz wystawiony przez osobę sprawdzającą. Wszystkie prace zostały upublicznione, dzięki czemu uczestnicy mogą m.in. porównać wykonane projekty i sprawdzić za co zostały odjęte im punkty.
Do osób zakwalifikowanych zostaną wkrótce wysłane wiadomości e-mail z informacją o kolejnych krokach.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz działania podjęte na rzecz przybliżenia społeczności lokalnej historii polskiego parlamentaryzmu w czasach II RP. (ze strony SDiM)
Posiedzenie Sejmu odbedzie się 1 czerwca 2018 r.
Więcej o pracy Katarzyny i Karoliny na stronie SDiM
(na stronie wybrać małopolskie i SP Radziemice)
Film z prezentacji TUTAJPo raz kolejny Szkoła Podstawowa w Zielenicach zorganizowała Maraton Przedszkolaków. Prawie 150 przedszkolaków ze szkół w Łętkowicach, Radziemicach i Zielenicach pokonało wybrany przez siebie dystans. Wszyscy uczestnicy pokonali trasę od startu do mety i nagrodzeni zostali pamiątkowymi medalami i dyplomami.
Już dziś zapraszamy na kolejną edycję biegu za rok.
Zjedliśmy pyszne lody i zakupiliśmy pierwsze pamiątki.
W Opatiji spacerowaliśmy nadmorską promenadą wśród XIX wiecznych willi. Odnaleźliśmy polskie akcenty w postaci tablicę ku pamięci Józefa Piłsudskiego oraz popiersia Henryka Sienkiewicza.
Z zachwytem patrzyliśmy na egzotyczne drzewa w parku między innymi bambusy, sekwoje, 20 metrowe magnolie.
Cały dzień towarzyszyła nam piękna słoneczna pogoda.
Po długiej podróży w dniu dzisiejszym powitała nas Słowenia skąpana zielenią i wiosennym słońcem.
Nasza wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Jaskini Postojna zwanej ósmym cudem świata. Wszyscy byliśmy urzeczeni dziełem natury w postaci baśniowych kompozycji stworzonych ze stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów. Jedną z atrakcji jaskini w Postojnie jest występowanie bezokiego płaza – odmieńca jaskiniowego zwanego przez Słoweńców ludzką rybką. Żyje on tylko w podziemnych wodach dynarskiego krasu. Płaza można zobaczyć w specjalnym podziemnym baseniku.
Następnie wyruszyliśmy w dalszą podróż do w Chorwacji.
Po zakwaterowaniu poszliśmy przywitać Morze Adriatyckie.
1. Aleksandra Rolek - kl. VI
3. Justyna Turkot – kl. VII
1. Patrycja Kura - kl. III GIM
2. Dagmara Kulisa – kl. III GIM
3. Natalia Szopa – kl. III GIM
Temat wiodącym tegorocznej gry to:
„Kraków – stolica duchowa Polaków (1866-1918)."
Uczestniczy wędrując po Starym Mieście odnajdywali łączników od których uzyskiwali informacje potrzebne do uzupełnienia arkusza gry.
Ta nietypowa lekcja historii dostarczyła uczestnikom sporo wrażeń i pokazała że wiadomości historyczne można zdobywać na różne sposoby.
z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00
z zakresu języka polskiego - godz. 11:00
2. część matematyczno - przyrodnicza 19 kwietnia 2018 r. (czwartek)
z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00
z zakresu matematyki godz. 11:00
3. język obcy nowożytny 20 kwietnia 2018 r. (piątek)
na poziomie podstawowym - godz. 9:00
na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00
Ogłoszanie wyników egzaminu gimnazjalnego bedzie 15 czerwca 2018 r.
Życzymy jak najlepszych wyników.
W przeglądzie powiatowym zaprezentowali się uczniowie naszych szkół.
Klementyna Grzesiowska, Małgorzata Wawrzeń, Dominika Pachoł, Wiktoria Świerk i Krystian Bielawski. Życzymy im awansu do etapu wojewódzkiego!
Gala Finałowa VII edycji Festiwalu Młodego Aktora
Uczestników obu konkursów oceniała komisja artystyczna w składzie:
- Barbara Cieślak – aktorka Teatru GROTESKA w Krakowie
- Tomasz Lorek – aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
- Radosław Michał Sadowski – aktor Teatru Lalek BANIALUKA w Bielsku-Białej
W festiwalu wzięło udział łącznie 52 uczestników (w tym 32 w Turnieju Interpretacji Bajki
i Baśni i 20 w Turnieju Teatralnym „Wywiedzione ze słowa") z ośrodków kultury oraz szkół z następujących miejscowości: Bęczarka, Bielsko-Biała, Borzęta, Czaniec, Kęty, Kraków, Łyczanka, Nowa Wieś, Oświęcim, Proszowice, Pszczyna, Radziemice, Wadowice, Żywiec.
Po obejrzeniu wszystkich prezentacji komisja artystyczna przyznała następujące miejsca i wyróżnienia dla naszych uczniów:
III miejsce Aleksandra Rolek - kl. VI,
III miejsce Daria Duda – kl. II gim.
III miejsce Zuzanna Kocioł – kl. II gim.
Gratulujemy!
Więcej na stronie Domu Kultury w Kętach
Gratulujemy i życzymy udanego występu w Małopolskim Centrum Kultury w Nowym Sączu w czerwcu.
Uczennice naszych szkół Małgorzata Wawrzeń, Klementyna Grzesiowska oraz Wiktoria Świerk (SP Zielenice) zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i językowe w Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej w Centrum Kultury Podgórze w Krakowie.
Celem konkursu jest:
- popularyzacja śpiewu wśród dzieci i młodzieży,
- samokształcenie muzyczne, możliwość niezależnej prezentacji ulubionych przebojów oraz sprawdzenie siebie,
- promowanie młodych talentów,
- popularyzacja języka angielskiego.
Więcej o konkursie TUTAJ
10 04 2018 r.
Klasa I SP - 130 kg
Klasa II SP- 150 kg
Klasa III SP-970 kg
Klasa IV SP- 169 kg
Klasa V SP- 685 kg
Klasa VI SP- 1446 kg
Klasa VII- ok. 200 kg
Klasa IIG- ok. 250 kg
Klasa IIIG- ok. 550 kg
My, uczennice gimnazjum w Radziemicach Katarzyna Łakomy i Karolina Zaręba, chcemy to zmienić. Już od dawna pragnęłyśmy przywracać pamięć o tych, którzy walczyli i budowali niepodległą Polskę. Z tej przyczyny, bardzo ucieszył nas temat tegorocznej rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży w 2018 roku. Wypełniłyśmy formularz i dostałyśmy się do etapu rekrutacji...." Więcej TUTAJ
Artykuł o naszych uczennicach zamieścił również Dziennik Polski. Więcej TUTAJ
W dn. 26.03.2018 r. w Szkole Podstawowej w Radziemicach odbył się etap szkolny Międzynarodowego Konkursu Programistycznego „Baltie 2018" organizowanego przez SGP Systems.
Magdalena Bogusz kl. I
Gabriela Wawrzeń kl. III
Julia Włudarz kl. III
Malwina Nowak kl. IV
Kamil Jantos kl. IV
Natalia Nowak kl. V
Emilia Włudarz kl. V.
Ze Szkoły Podstawowej w Radziemicach do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
M. Kowal kl. I
Z. Duch kl. II
K. Kościuk kl. II
Sz. Kowal kl. III
B. Przeniosło kl. II
W. Bucka kl. IV
B. Grzesiowska kl. V
A. Frączek kl. V
E. Słowińska kl. VI
A. Przeniosło kl. VII
K. Skiba kl. VII
D. Wawrzeń kl. VII
M. Wcisło kl. VII
Uczniowie mieli do rozwiązania 8 zadań dotyczących programowania,a w szczególności pisania algorytmów, wyszukiwania przedmiotów oraz pracy z plikami tekstowymi.
Etap powiatowy odbędzie się 5 kwietnia 2018r. w SP w Poskwitowie.
Gratulacje dla wszystkich uczestników
lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi."
Św. Jan Paweł II
Organizatorzy akcji charytatywnej ,,Razem dla Karola" składają serdeczne podziękowania za zaangażowanie i wsparcie.
Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce i razem z nami tak licznie, z poświęceniem i wielkim zaangażowaniem włączyli się do przygotowania i przeprowadzenia kiermaszu wielkanocnego w Niedzielę Palmową 25.03.2018r.
Jeszcze raz okazało się , że razem możemy więcej !
Dziękujemy Wam – Koleżanki i Koledzy – za to, że z takim poświęceniem wparliście naszą akcję w różnych formach:
przygotowując ozdoby wielkanocne, organizując kiermasz, zbierając pieniądze do puszek
Nie zawiedli nas rodzice, mieszkańcy Gminy Radziemice oraz Parafii Radziemice, Zielenice i Łętkowice, którzy okazali wielkie serce i przybyli w tak dużej liczbie, aby wspomóc ten szlachetny cel.
Zebrane pieniądze ułatwią dalsze kosztowne leczenie oraz rehabilitację Karola.
Ofiarowana pomoc jest dowodem serdeczności, współczucia oraz ludzkiej solidarności.
„Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać
Trzeba wielkości serca, aby pomagać bezinteresownie.
Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody,
Wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń"
52 pasjonatów teatru uczestniczyło w dniach 14-15 marca w siódmej edycji Festiwalu Młodego Aktora pod patronatem Starosty Powiatu Oświęcimskiego, Burmistrza Gminy Kęty, oraz patronatem artystycznym Teatru Groteska w Krakowie.
Występom konkursowym dzieci i młodzieży przyglądało się Jury w składzie:
- Barbara Cieślak - aktorka Teatru GROTESKA w Krakowie
- Tomasz Lorek - aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej
- Radosław Sadowski - aktor Teatru Lalek BANIALUKA w Bielsku-Białej
Jak co roku, bajkowego przywitania uczestników podjęła się grupa teatralna Bajdurki, która przygotowała na tę okazję inscenizację pt. "Pokochaj legendy". Nieodłączną częścią festiwalu były oczywiście warsztaty teatralne dla dzieci poprowadzone przez aktorkę Teatru Polskiego w Bielsku-Białej - panią Martę Gzowską-Sawicką.
Laureatami zostali:
Aleksandra Rolek
Daria Duda
Zuzanna Kocioł
Gratulujemy
Konkurs jest imprezą otwartą, skierowaną do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich, a także zespołów recytatorskich i teatralnych działających przy placówkach i instytucjach kultury.
a) wiersze, których autorami są kobiety
b) wiersze dedykowane kobietom
c) nie ma ograniczeń dotyczących tematu, epoki literackiej, kraju pochodzenia autorów prezentowanych wierszy
d) czas prezentacji nie może przekraczać 5 minut
Celem konkursu jest:
- popularyzacja poezji
- rozwijanie zdolności recytatorskich,
- zainteresowanie dzieci i młodzieży poezją,
- zachęcanie do występów na scenie,
- prezentacja umiejętności dzieci,
- wspieranie działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności.
Powołana komisja dokona oceny wg następujących kryteriów:
- dobór tekstu i jego pamięciowe opanowanie
- interpretacja tekstu
- kultura słowa
- ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest sceniczny, element ruchu, strój).
Wyniki konkursu ogłoszone bedą na stronie http://ckpodgorza.pl